گیاه درمانی و طب سنتی
این وبلاگ به روز رسانی میشود... 
قالب وبلاگ
۱٠ اسفند ۱۳۸۸ :: ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ ::  نويسنده : ف.ع

گیاه شناسی

سیاه دانه گیاهیست علفی و یکساله به ارتفاع سی سانتیمتر که گاه از کرکهای ظریف پوشیده شده است. برگهای آن دارای تقسیمات زیادیست به طوری که باریک است و به شکل نخ درامده است. گلها تک تک بر روی شاخه قرار گرفته اند و به رنگ سفید مایل به شیری میباشند. گل ها بیشتر در بهار ظاهر میشوند و دانه ها در تابستان به رشد کامل میرسند. سیاه دانه د رجنوب اروپا، بعضی از نواحی آسیا و نقاط مختلفی از ایران می روید. قسمت مورد استفاده دانه های گیاه هستند.

بر طبق مدارک موجود مصرف سیاه دانه به ٢٠٠٠ سال قبل برمیگردد و بنا به برخی گزارشها استفاده سنتی دانه آن مربوط به ١۴٠٠ سال قبل میشود. در مقبره توتنخ آمون پیدا شده است و مصریان باستان معتقد بودند که این گیاه نقش مهمی در زندگی پس از مرگ دارد.

ترکیبات اصلی

یکی از اصلی ترین ترکیبات این گیاه روغن ثابت آن است که حدود ۴٠% از وزن گیاه را تشکیل میدهد. مهم اسیدهای چرب این روغن لینولئیک، پالمتیک، و استئاریک است. اسانس سیاه دانه حداکثر ۴/١% میباشد. دیگر ترکیبات مهم سیاه دانه آلکالوئیدها، اسیدهای آمینه، فیتواسترول ها، پروتئین به میزان ٢١%، کربوهیدارات ٣۵%، چربی ٣۶%، فیبر خام، املاح کلسیم، اهن، سدیم، پتاسیم، اسیدهای گلوتامیک و اسکوربیک میباشد.

داروشناختی و اثرات مهم آن

یکی از خواص مهم سیاهدانه تاثیر مطلوب آن بر سیستمهای روده ای - معده ای است.

این گیاه ضد نفخ بوده و در رفع کولیک موثر است.

همچنین در درمان اسهال (ساده و خونی)، رفع یبوست،و تسکین هموروئید(بواسیر) موثر است.

سیاهدانه در بالابردن مقاومت و ایمنی بدن بسیار موثر است و خاصیت ضدسرطانی آن به اثبات رسیده است.

سیاه دانه قادر به خنثی کردن سموم کبدی است.

مصرف موضعی این گیاه به شکل مرهم که از له شده های این گیاه به دست می آید برای کاهش تورم و درد رماتیسم موثر است. روغن سیاهدانه نیز ضد تورم است.

یکی دیگر از خواص سیاهدانه تسکین سردرد است.

خاصیت دیگر ان کاهش قند خون است.

سیاهدانه کرم کش میباشد و ضد میکرب است.

سیاهدانه قائده آور بوده و باعث افزایش شیر در زنان میشود.

از فشارخون جلوگیری میکند.

سیاهدانه اوره خون را کاهش میدهد.

سیاهدانه پادزهر جیوه است.

مضرات

زنان حامله از مصرف ان خودداری کنند چون خاصیت سقط کنندگی دارد.موضوع مطلب : گیاهان دارویی- س
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

ایران منبع سرشاری است از گونه های مختلف گیاهان دارویی که در نقاط مختلف ایران به صورت خودرو رشد میکنند. از بین حدود سه هزار گونه گیاه دارویی که در دنیا شناخته شده حدود صد و چهل گونه خاص ایران است. در حال حاضر طب گیاهی و سنتی در غرب طرفداران بیشتری دارد، چنانکه هشتاد درصد مردم آلمان از هومیوپاتی و داروهای گیاهی استفاده میکنند و خانواده سلطنتی انگلستان بیش از یک قرن است که توسط اطبای هومیوپات درمان میشوند. همچنین داروهای گیاهی در کشورهایی چون آمریکا و فرانسه روز به روز طرفداران بیشتری پیدا میکند. امیدواریم این فرهنگ گمشده هر چه زودتر جای از دست رفته خود را بین مردم ما پیدا کند و شاهد باشیم که روز به روز مردم به طب سنتی و داروهای گیاهی اقبال بیشتری نشان دهند............ منابع: گیاهان دارویی و گیاه درمانی اثر محمد حسین صالحی سورمقی، سایت ایر طب، و سایتهای مرتبط
نويسندگان
صفحات اختصاصی
موضوعات وب
آرشيو مطالب
امکانات وب
خريد و فروش
رايگان اجناس
نو و دست دوم
Image by Cool Text: Logo and Button Generator - Create Your Own Logo Cool Text: Logo and Graphics Generator Future Google PR for giah-darmani.persianblog.ir - 2.00