گیاه درمانی و طب سنتی
این وبلاگ به روز رسانی میشود... 
قالب وبلاگ
٢٤ خرداد ۱۳۸٩ :: ۳:۳٩ ‎ب.ظ ::  نويسنده : ف.ع

جین سینگ گیاهیست چند ساله به بلندی تا 80 سانتمیتر، دارای برگهایی مشتمل بر 5 برگچه نوک تیز دندانه دار، که دو برگچه پایینی کوچکتر از بقیه هستند. گلهای آن به صورتی چتری مجتمع شده و به تعداد 15 تا 20 عدد در هر چتر میباشد. ریشه های این گیاه متورم و بر حسب سن گیاه ممکن است تا 2/1 متر طول و 10 سانتیمتر عرض داشته باشد. ریشه های مسن و غیرپرورشی دارای ارزش دارویی بیشتری است.

تاریخچه:

جین سینگ احتمالا پرمصرف ترین گیاه در طب سنتی است و در حال حاضر تقش مهمی در این زمینه دارد. انواع مختلف آن بیش از 2000 سال است که در پزشکی استفاده میشود. ریشه آدم نمای آن (شن _ سنگ = ریشه آدم نما) از قدیم برای درمان بیماریهای تمام اعضای بدن به کار میرفته است.

جین سینگ بومی کوههای جنگلی قسمت شرق اسیا است و عمدتا از کره، چین و ژاپن صادر میگردد و جین سینگی که از امریکا صادر میشود نوع موثر و دارویی آن نیست. و در بسیاری از موارد مواد پست را با مواد خوب مخلوط مینمایند.

فراورده های دارویی:

جین سینگ به اشکال مختلف از جمله قرص، کپسول، عصاره، قطره، شربت و پودر در جهان عرضه میشود. همچنین به صورت تی بگهای سه گرمی جهت چای عرضه میشود.

مهمنرین اثرات گزار شده جین سینگ:

ضد درد، ضد آریتمی، ضد سرطان، ضد افسردگی، ضد ورم، ضد اکسیدان، ضد نفخ، ضد عفونی کننده، ضد ویروس، افزایش دهنده میل جنسی، مقوی قلب، ملین، ادرار اور، مهوع، محرک، استروژنیک، خلط آور، محافظ کبد، افزایش دهنده حافظه، محرک تنفسی، مسکن، مقوی معده، گشاد کننده عروق، کاهش دهنده قند خون، محرک سیستم ایمنی بدن، آرام بخش، ضد استرس، افزایش قدرت روحی و جسمی، محافظت از آثار زیانبار اشعه ها.

طریقه و مقدار مصرف:

تهیه چای، یک لیوان آب در حال جوش را روی 3 گرم پودر جین سینگ ریخته و حدود 10 دقیقه صبر میکنیم، سپس آنرا صاف کرده و میل میکنیم. این میزان میتواند تا سه بار در روز تکرار شود. مدت مصرف به این منوال میتواند تا سه - چهار هفته تکرار شود. مقدار مصرف ریشه معمولا 4 - 5/6 گرم در روز است. در روسیه معتقدند که پس از 15 - 20 روز مصرف آن را باید به مدت دو هفته قطع کرد. یکی از مصارف مهم آن به مدت یک ماه در پاییز است تا بدن در زمستان دارای قدرت دفاعی خوبی باشد.

اثرات جانبی:

مصرف زیاد آن باعث بیخوابی، عصبانیت، اسهال، کاهش فشار خون، راش پوستی و پریود سنگین میشود.

 

 موضوع مطلب : گیاهان دارویی- ج
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

ایران منبع سرشاری است از گونه های مختلف گیاهان دارویی که در نقاط مختلف ایران به صورت خودرو رشد میکنند. از بین حدود سه هزار گونه گیاه دارویی که در دنیا شناخته شده حدود صد و چهل گونه خاص ایران است. در حال حاضر طب گیاهی و سنتی در غرب طرفداران بیشتری دارد، چنانکه هشتاد درصد مردم آلمان از هومیوپاتی و داروهای گیاهی استفاده میکنند و خانواده سلطنتی انگلستان بیش از یک قرن است که توسط اطبای هومیوپات درمان میشوند. همچنین داروهای گیاهی در کشورهایی چون آمریکا و فرانسه روز به روز طرفداران بیشتری پیدا میکند. امیدواریم این فرهنگ گمشده هر چه زودتر جای از دست رفته خود را بین مردم ما پیدا کند و شاهد باشیم که روز به روز مردم به طب سنتی و داروهای گیاهی اقبال بیشتری نشان دهند............ منابع: گیاهان دارویی و گیاه درمانی اثر محمد حسین صالحی سورمقی، سایت ایر طب، و سایتهای مرتبط
نويسندگان
صفحات اختصاصی
موضوعات وب
آرشيو مطالب
امکانات وب
خريد و فروش
رايگان اجناس
نو و دست دوم
Image by Cool Text: Logo and Button Generator - Create Your Own Logo Cool Text: Logo and Graphics Generator Future Google PR for giah-darmani.persianblog.ir - 2.00