طب سنتی و روش های درمانی آن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"ناراحتی، بیا یک لیوان گل‌‌ گاو ‌زبان بخور، حالت جا بیاد." این توصیه آشنای بسیاری از مادر‌ها و مادر بزرگ‌های ماست. نوشیدن چای و نبات در هنگام دل درد ، عرق نعنا در هنگام نفخ معده ، جوشانده ریشه شیرین بیان هنگام درد معده و ... ، از جمله این توصیه‌هاست که در صندوقچه اسرار هر مادر‌بزرگی پیدا می‌شود. هر چند که بسیاری این توصیه‌ها را غیر ‌علمی می‌دانند و زیاد آن ها را جدی نمی‌گیرند، اما تاثیر برخی از آنها به صورت علمی ثابت شده است و تعجب می‌کنید اگر بگوییم متخصصان ، بسیاری از مواد معمولی و طبیعی را در درمان برخی از بیماری ها ، کار‌گشا می‌دانند.

اما تنها روش درمان در طب سنتی ، استفاده از گیاهان و مواد طبیعی نیست. روش های درمانی در طب سنتی ایران به طور خلاصه به شرح زیر هستند. برای کسب اطلاعات در مورد درمان یک بیماری خاص در طب سنتی می توانید با ما تماس بگیرید. 

  1. گیاه درمانی (Phytotherapy) : درمان بیماری های مختلف جسمی و روحی به وسیله گیاهان را "گیاه درمانی" می گویند. یکی از روش های قدیمی درمان در جهان، طب گیاهی است. خداوند حکیم درمان همه بیماری ها و دردها را در طبیعت قرار داده است.«طبیعت خادم طبیعت است». 

  2. ماساژ درمانی (Massage therapy) : درمان بیماری های عضلانی ، اسکلتی ، گوارشی ، سردردها ، رفع استرس و افسردگی ، بهبودی جریان خون و افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها و بهبودی ده ها بیماری دیگر از خواص ماساژ درمانی است. بعضی از انواع ماساژ درمانی عبارتند از: ایروودا، یومیهو، تای ماساژ، ماساژهای آرام بخش و ماساژهای زیبایی. 

  3. حجامت (Cupping) : در زبان فارسی حجامت به معنی مداوا تعریف شده و یک روش خون گیری است که برای پیشگیری از بیماری ها و درمان بعضی بیماری ها انجام می شود. حجامت خشک بدون تیغ و خون گیری است و حجامت تر همراه خون گیری است. حجامت در پیشگیری و درمان بیماری هایی چون آسم، اعتیاد به مواد مخدر، نارسایی هضم غذا، سردردهای میگرنی و اعصاب، چربی خون، غلظت خون و بیماری های پوستی کاربرد دارد. 

  4. بادکش درمانی (Dry cupping) : بادکش درمانی ، ایجاد مکش در نقاط مختلف بدن به منظور انبساط عروقی بدن و انحراف مواد از نقطه خاص است که آن را حجامت خشک نیز می نامند. انجام بادکش و چرخاندن لیوان روی بدن افراد فلج شده ناشی از سکته مغزی و قلبی ، باعث بهبودی می شود. در بعضی بیماران انجام بادکش با ترکیبی از روغن های مخصوص باید صورت گیرد. 

  5. زالو درمانی (Leech therapy) : زالو درمانی یکی از روش های خون گیری طبی محسوب می شود که به لحاظ نحوه خون گیری و ماده هیرودین که توسط زالو به بدن وارد می کند، در طب سنتی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. هر زالویی اثر درمانی ندارد. در بزاق زالو ماده ضد انعقادی وجود دارد که موجب رقیق شدن خون ، بازشدن عروق تنگ و در نتیجه موجب افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی موضع یا عضو می گردد. اکنون زالو درمانی در بیماری هایی چون تنگی عروق قلب ، پیوند پوست ، پیوند اعضاء ، واریس ، ضایعات پوستی ، بیماری های مفاصل مانند آرتروز ، هموروئید ، زیبایی پوست و تقویت سیستم ایمنی کاربرد دارد. 

  6. فصد یا رگ زدن (Fasd) : یکی از روش های خون گیری در طب سنتی است. این عمل باعث دفع بسیاری از سموم بدن به خصوص در مواقع غلبه سودا شده و مواد زائدی که در خون رسوب و افزایش پیدا می کند را نیز دفع می کند. فصد در واقع همان رگ زدن است ، ولی بایستی توسط افراد ماهر و متخصص صورت گیرد. کاربردهای مهم فصد عبارتند از درمان کمردرد سیاتیکی ، هموروئید ، پاکسازی طبایع غالب ، بیماری های گوارشی و غیره. 

  7. آب درمانی (Hydrotherapy) : یکی از روش های طب سنتی است که همراه با اسانس های گیاهی یا بدون آنها، برای بهبود رعیشه ، ضایعات پوستی ، دردهای مفاصل ، سیاتیک ، نشاط و تقویت بدن ، تقویت عضلات و اصلاح منافذ بدن ، گرم کردن و افزایش رطوبت بدن کاربرد دارد.

  8. عسل درمانی: یکی دیگر از روشهای طب سنتی درمان با عسل است. به جرات میتوان گفت که عسل، این معجزه طبیعی درمان اکثر بیماریهاست.

/ 2 نظر / 302 بازدید
علی

سلام سایت خوبی دارید این سایت آدرس و تلفن بعضی اطبای سنتی را معرفی کرده است، شاید به درد بخورد tabibeshahr.ir

سايه

سلام و خسته نباشيد من دارم 1 پايان نامه در مورد طب سنتيو توصيه هاي اون در مورد چشم تنظيم ميكنم . دنبال 1 سري مطالب ميگردم ك نميدونم بايد ا كجا اونا رو پيدا كنم. ممنون ميشم اگه كمكم كنيد