سینوزیت و درمان آن زالو درمانی

 

شما سرفه و عطسه می کنید و احساس خستگی و درد عمومی در بدن دارید. فکر می کنید که باید سرما خورده باشید ، اما بعد از این که متوجه می شوید داروهایی که برای بهبود علائم سرماخوردگی مصرف کرده اید ، بی تأثیر بوده و به سردرد وحشتناکی گرفتار می شوید ، خودتان را با عجله به پزشک می رسانید. وی پس از شنیدن شرح حال شما و معاینه صورت و پیشانی تان و احتمالاً درخواست یک رادیوگرافی سینوس ، به شما می گوید که سینوزیت دارید.سینوزیت

معنی ساده سینوزیت این است که سینوس های شما عفونی یا ملتهب شده اند ، اما این فقط اندکی از درد و گرفتاری را که در این شرایط تحمل می کنید ، نشان می دهد. متخصصین معمولاً موارد سینوزیت را به سه دسته تقسیم می کنند:

1 - سینوزیت حاد که 3 هفته یا کمتر به طول می انجامد.

2 - سینوزیت مزمن که معمولاً 3 تا 8 هفته طول می کشد اما ممکن است ماه ها یا حتی سال ها ادامه یابد.

3 - سینوزیت راجعه که چندین حمله حاد در طول یک سال را شامل می شود.

محل درد در سینوزیت ، بستگی به سینوسی دارد که گرفتار شده است. درد می تواند به صورت های زیر ظاهر شود :

  • اگر سردرد شم ، صبح ها در زمان بیدار شدن از خواب بروز کند ، به صورت کاملاً مشخص به وجود مشکلی در سینوس اشاره دارد.

  • درد در پیشانی ، در محل سینوس های پیشانی در زمان لمس ، نشان می دهد که سینوس های پیشانی التهاب دارند.

  • عفونت سینوس های فک بالا می تواند سبب درد در فک و دندان های بالایی و دردناکی گونه ها در زمان لمس کردن شود.

  • از آنجایی که سینوس های پرویزنی نزدیک مجاری اشکی در گوشه چشم ها قرار دارند ، التهاب این حفرات اغلب سبب تورم پلک ها و بافت های اطراف چشم ها و درد در بین دو چشم می گردد. التهاب سینوس پرویزنی همچنین می تواند در زمان لمس کناره های بینی ، ایجاد درد نماید و اختلال در حس بویایی و پری و گرفتگی بینی را به همراه داشته باشد.

  • گرچه سینوس های پروانه ای کمتر گرفتار می شوند ، عفونت در این منطقه می تواند سردرد ، درد گردن و درد عمیق در بخش فوقانی سر را سبب شود. البته بیشتر مبتلایان به سینوزیت ، در زمان لمس شدن ، درد و دردناکی را در چندین نقطه تجربه می کنند و علائم آنها معمولاً به روشنی محل درگیری سینوس ها را نشان نمی دهد. سایر علائم سینوزیت می تواند شامل تب ، ضعف ، خستگی ، سرفه ای که احتمالاً شب ها شدیدتر می شود ، آبریزش یا احتقان بینی باشد. به علاوه ، تخلیه ترشحات مخاطی سینوس پروانه ای یا سایر سینوس ها در پشت حلق می تواند گلودرد ایجاد کند. تخلیه ترشحات همچنین می تواند غشاهای پوشاننده حنجره ( مجرای تنفسی فوقانی ) را تحریک نماید. اما هر کس که این علائم را داشته باشد ، لزوماً سینوزیت ندارد. در موارد نادر ، سینوزیت حاد می تواند عفونت مغز و سایر عوارض جدی را به دنبال داشته باشد.

علل سینوزیت حاد

در بیشتر موارد سینوزیت حاد با یک سرماخوردگی شروع می شود که عامل آن یک ویروس است. این سرماخوردگی های ویروسی علائم سینوزیت را به وجود نمی آورند ، اما حتماً سینوس ها را ملتهب می کنند. هم سرماخوردگی و هم التهاب سینوس ها معمولاً در مدت دو هفته بدون درمان بهبود پیدا می کنند ، اما وجود التهاب می تواند توضیح دهد که چرا ابتلا به سرماخوردگی احتمال ابتلا به سینوزیت حاد را افزایش می دهد.

علل سینوزیت مزمن

تعیین علت سینوزیت مزمن ، دشوار است. برخی پژوهشگران فکر می کنند که این یک بیماری عفونی است ، اما سایرین در این مورد مطمئن نیستند. سینوزیت مزمن ، یک بیماری التهابی است که اغلب در مبتلایان به آسم بروز می کند. اگر شما آسم دارید ، ممکن است سینوزیت مزمنی داشته باشید که در مواردی وخامت می یابد. اگر نسبت به موارد آلرژی زای موجود در هوا از قبیل گرد و غبار ، قارچ و گرده حساسیت دارید که التهاب بینی ناشی از آلرژی را سبب می شوند ، ممکن است مبتلا به سینوزیت مزمن بشوید. پاسخ سیستم ایمنی به مواد خارجی موجود در قارچ ها می تواند سبب حداقل برخی از موارد سینوزیت مزمن باشد. به علاوه کسانی که به قارچ حساسیت دارند ، ممکن است به علت آلرژی به قارچ به سینوزیت مبتلا شوند. اگر در معرض ابتلا به سینوزیت مزمن هستید ، هوای مرطوب ، به ویژه آب و هوای مناطق شمالی یا آلوده کننده های موجود در هوا و ساختمان ها می تواند شما را دچار این بیماری کند.

/ 0 نظر / 342 بازدید