تمر هندی

کلیات گیاه شناسی

تمر هندی که از Tamaria Hindi مشتق شده و به معنای میوه هندی می باشد . تمر هندی درختی است بلند که منشا آن از هند و آفریقای شمالی بوده است ولی امروزه در بیشتر مناطق گرمسیر دنیا پرورش می یابد .

برگهای آن متناوب و مرکب شامل 10 تا 20 جفت برگچه فشرده و نزدیک بهم است . گلهای آن به رنگ زرد مایل به قرمز و به شکل خوشه در انتهای ساقه ظاهر می شود .

میوه آن شبیه باقلا به شکل غلاف و نیام و با کمی خمیدگی است . این غلاف به طول 10 سانتیمتر می باشد که در آن بین 3 تا 10 دانه قرار دارد .

برای تهیه تمر هندی ها میوه ها را شکافته و قسمت گوشتدار آنها را با هسته بیرون آورده و خشک می کنند .

خشک کردن تمر هندی طرق مختلفی دارد و در هر منطقه فرق می کند . مثلا در جزایر آنتیل قسمت گوشتدار آنرا در ظرف بزرگی که دارای شربت غلیظی در حال جوش است وارد می کنند تا شربت در منافذ میوه نفوذ کرده و آنرا حل کند .

ترکیبات شیمیایی: قسمت گوشتدار میوه دارای کمی قند و پکتین و همچنین اسید سیتریک ، اسید مالیک ، تارتارات و اسید پتاسیم می باشد . در پوست درخت تمر هندی مقداری تانن وجود دارد . سرشاخه های جوان و سبز این درخت دارای مقدار زیادی ویتامین های گروه B می باشد. خواص داروئی:

تمر هندی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است .

1)خوردن تمر هندی باعث پائین آمدن تب می شود .

2) به هضم غذا کمک می کند .

3)تمر هندی خنک کننده بدن است .

4)برای رفع تشنگی مفید است .

5)دل بهم خوردگی و تهوع را برطرف می کند. 

 ۶)پوست تمر هندی قابض ور فع کننده اسهال است.

٧)بهترین طریقه استفاده از تمر هندی این است که این ماده را در آب خیس کنید و سپس آنرا صاف کرده و با نبات بخورید .

٨)دم کرده تمر هندی نیز اثر ملین دارد . برای تهیه دم کرده یک قاشق غذا خوری تمر هندی را با نیم لیتر آب جوش مخلوط کرده و به مدت یک ساعت بگذارید بماند سپس این دم کرده را در طول روز مصرف کنید .

٩)تمر هندی را بپزید و ضماد از آن درست کنید . این ضماد را روی ورم و قسمتهای دردناک بدن بگذارید .

مضرات :

تمر هندی برای ریه و طحال خوب نیست و  در اشخاصی که ریه و طحال ضعیف دارند ممکن است تولید اشکال کند . اینگونه اشخاص بهتر است که تمر هندی را با کتیرا و یا خشخاش بخورند .

/ 0 نظر / 144 بازدید