شاه پسند وحشی

کلیات گیاه شناسی

شاه پسند وحشی از گیاهانی است که در روم قدیم مورد پرستش و تقدیس مردم بود و از آن برای تبرک خانه ها و معابد استفاده می کردند . چون دارای خاصیت ضد خونریزی است گفته می شود که آنرا روی زخم های مسیح ریختند و خونریزی قطع شد و روی این اصل در قدیم به آن گیاه صلیب Herb of the Cross می گفتند .

این گیاه در نواحی جنوب آسیا ، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده ها و دشت ها و مزارع می روید. در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران ، فارس ، شیراز و نواحی جنوب می روید .

قسمت مورد استفاده این گیاه برگها و سر شاخه های سبز آن است. در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت های این گیاه منتشر می شود ولی طعم آن گس و تلخ است.

ترکیبات شیمیایی:

شاه پسند وحشی دارای مواد شیمیایی مختلفی نظیر تانن ،‌موسیلاژ ، ساپونین ، وربی نالین Verbenalin ، بتاکاروتن و ماده ای تلخ می باشد .

خواص داروئی:

شاه پسند وحشی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.

1) قابض و ضد تشنج است.

2)برای از بین بردن آب آوردگی بدن مفید است و بدین منظور باید آنرا با ملاس چغندر خورد .

3)برای تقویت قلب مفید است.

4)خون را تمیز و تصفیه می کند.

5)عرق آور است .

6)مقدار شیر را در مادران شیرده زیاد می کند.

7)کر م معده را کشته و از بین می برد.

8)خلط آور است.

9)برای برطرف کردن سرماخوردگی مفید است.

10)کمیود ویتامین C را درمان می کند.

11)برای درمان ناراحتی های پوستی مفید است.

12)بیماری زردی  را برطرف می کند.

13)برای رفع خونریزی لثه مفید است.

14)سنگ کلیه و مثانه را خارج می سازد.

استفاده خارجی

2- برای ورم مخاط دهان و گلو ، جوشانده آنرا غرغره کنید .

2-کمپرس آنرا روی ضرب دیدگی بگذارید.

3-زخم و بریدگیها را با ضماد آن درمان کنید.

4- برای رفع خستگی پس از کار روزانه از حمام شاه پسند استفاده کنید بدین منظور مقدار 200 گرم برگهای گیاه را در دو لیتر آب ریخته و حرارت دهید تا بجوش آید سپس آنرا روی چراغ برداشته و بگذارید مدت 15 دقیقه دم بکشد بعد آنرا صاف کرده و در وان حمام بریزید و برای مدت 20 دقیقه در آن دراز بکشید تا خستگی عضلات برطرف شود .

طرز استفاده:

دم کرده : یک قاشق چایخوری برگهای خشک شده این گیاه را در یک فنجان آب جوش ریخته و برای مدت 10 دقیقه دم کنید سپس صاف کرده و به مقدار یک فنجان سه بار در روز بنوشید .

جوشانده : مقدار 40-50 گرم برگهای خشک شده این گیاه را در یک لیتر آب جوش ریخته وب گذارید بمدت 5 دقیقه بارامی بجوشد سپس آنرا صاف کنید .

اسانس : قوی تر از تنطور می باشد و از داروخانه ها می توان خریداری کرد. مقدار مصرف آن یک تا دو قطره در یک لیوان آب می باشد .

مضرات :

خوردن زیاد این گیاه ضربان قلب را کم می کند و باعث تحریک روده ها  و رحم می شود. بنابراین کسانیکه ناراحتی قلبی دارند و یا خانم های حامله باید در خوردن آن احتیاط کنند .

/ 0 نظر / 59 بازدید