جینکو

تاریخچه:

جینکو درختی است دارای برگهای ریز که قدیمی ترین گونه گیاهای به جا مانده در جهان میباشد. بعضی قدمت وجود آن را بیش از ٢٠٠ میلیون سال و بعضی منابع تا ٢٧٠ میلیون سال میدانند. این درخت میتواند ارتفاعی تا ٣٧ متر و قطری تا یک متر را  دارا باشد. برگهای این درخت بسیار طریف و زیبا شبیه بادبزن هستند و دارای رنگ سبز نسبتا روشن هستند که در پاییز بسیار زیبا میشود. میوه جینکو دارای قسمت گوشتی آب دار با بوی بد بوده که دانه ای در وسط آن است. این دانه شبیه بادام میباشد و در بعضی مناطق آسیا به عنوان خوراکی به فروش میرسد. این درخت بومی چین بوده و در ژاپن نیز گسترش دارد. کشت جینکو در سالهای اخیر در مناطق مختلف دنیا از جمله ایران آغاز شده است.

جینکو در چین به نام پنجه اردک نامیده میشود چراکه شباهت زیادی به آن دارد. در اسناد باقیمانده از طب قدیم چین اینگونه استنباط میشود که از برگهای آن برای درمان آسم استفاده میکرده اند. در دست نوشته های سانسکریت از اثرات عصاره این گیاه به عنوان اکسیر طولانی کننده عمر یاد شده است.

ترکیبات مهم:

قسمت مورد استفاده جینکو برگهای آن است که ترکیبات آن به شدت تحت تاثیر فصل برداشت میباشد. بیشترین درصد مواد و تاثیرات آن مربوط به فصل پاییز میباشد.

اثرات مهم:

از اثرات تایید شده جینکو که دارای اهمیت میباشد موارد زیر را میتوان نام برد.

1) تحریک گردش خون مغزی: نارسایی گردش خون در مغز میتواند باعث دلهره، استرس، کمی حافظه، مشکلات شنوایی و کاهش تمرکز شده که این موارد میتواند با جینکو تخفیف یافته یا درمان شود.

2) مصرف عصاره جینکو باعث کاهش استرس و دلهره میشود.

3) در افزایش حافظه موثر میباشد.

4) تحریک گردش خون عمومی به خصوص در افراد مبتلا به آسم را باعث میشود.

5) خاصیت آنتی اکسیدان و مراقبت از اعصاب را داراست.

6) تاثیر درمانی خوبی در حالت جنون (حالاتی شبیه الزایمر) دارد.

7) جینکو باعث میشود سلولها بهره وری گلوکز و اکسیژن بیشتری داشته باشند.

مهمترین اثرات گزار شده جینکو:

ضد تجمع پلاکتها، ضد آلرژی، ضد آریتمی، ضد آسم، ضد سرطان، ضد شکنندگی مویرگها، ضد تشنج، ضد افسردگی، ضد ورم، ضد جنون، ضد کم خونی، ضد اکسیدان، ضد کرم، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد سرفه، کاهش دهنده اضطراب، قابض، بازکننده برونشها، محافظ قلب، محرک گردش خون، کاهش دهنده چربی خون، افزایش دهنده حافظه، محافظ اعصاب، محرک گردش خون مغزی، محافظت از اثرات مضر اشعه ها، گشادکننده رگها و جلوگیری از لخته شدن خون.

فراورده های صنعتی مختلفی از جمله قرص، کپسول و قطره از عصاره برگ جینکو تهیه شده است. مقدار مصرف آن 40 تا 80 میلیگرم هربار و تا سه نوبت در روز است. آزمایشهای کلینیکی نشان داده است که مصرف جینکو باید حداقل تا 12 هفته ادامه پیدا کند تا آثار آن ظاهر شود. البته در مواردی پس از دو تا سه هفته تاثیر خود را نشان داده است.

مضرات:

مصرف جینکو در حد دارویی دارای عارضه جانبی نبوده و یا به صورت محدود گزار شده است که شامل حساسیت های پوستی، اسهال، سردرد، بیخوابی، اضطراب، تهوع و مشکلات روده و معده میباشد. این عوارض ماندگار نبوده و با قطع مصرف دارو برطرف میشود.

/ 0 نظر / 77 بازدید